W świetle art. 17 ust. 1 Konstytucji RP: w drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego. Jedną z funkcji samorządów zawodowych jest sprawowanie pieczy nad należytym (czyt. prawidłowym) wykonywaniem zawodu - w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.
Za postępowanie sprzeczne z prawem lub zasadami etyki zawodowej, albo za zachowanie, które narusza godność zawodu, osoba wykonująca zawód zaufania publicznego ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną/zawodową. Postępowanie z zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej/zawodowej jest postępowaniem represyjnym – nakładającym pewne sankcje (kary) za czyny, które wypełniają znamiona deliktów dyscyplinarnych. Przepisy prawa, w świetle których prowadzone są postępowania dyscyplinarne/odpowiedzialności zawodowej zostały zawarte w aktach normatywnych regulujących zasady funkcjonowania poszczególnych samorządów zawodowych. W kwestiach nieuregulowanych materią ustawową oraz aktami wewnętrznymi wydawanymi przez organy samorządowe stosuje się – odpowiednio - określone przepisy Kodeksu karnego oraz Kodeksu postępowania karnego. Jedną z naczelnych zasad proces karnego, transponowaną do postępowań dyscyplinarnych/odpowiedzialności zawodowej jest prawo, wyrażone w treści przepisu art. 6 k.p.k – prawo do obrony.
Kancelaria staje w obronie zapewnienia obwinionemu w procesie z zakresu odpowiedzialności dyscyplinarnej/zawodowej wszystkich dostępnych instrumentami prawa środków, do dochodzenia swoich praw oraz należytej obrony.
W zakres usług świadczonych przez Kancelarię wchodzą m.in. postępowania:
z zakresu odpowiedzialności zawodowej:
- lekarzy i lekarzy dentystów oraz lekarzy weterynarii
- pielęgniarek i położnych
- farmaceutów
- diagnostów laboratoryjnych
- fizjoterapeutów
- psychologów
oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej:
- adwokatów
- prokuratorów
- sędziów
- rzeczników patentowych